Do Prahy míří stovky členů Mensy z celého světa

Praha 26. července 2010 

Více než čtyři stovky členů národních organizací Mensa, jež sdružují vysoce nadprůměrně inteligentní lidi ze všech koutů světa, se již v tomto týdnu sjedou do našeho hlavního města. Ve dnech 28. července – 1. srpna se zde totiž uskuteční pětidenní Evropské výroční setkání členů Mensy EMAG 2010, které Česká republika hostí vůbec poprvé.

„V současné době je registrováno 418 delegátů z 28 zemí a čtyř kontinentů. Mezi nimi nechybí ani takové osobnosti, jako jsou například emeritní předsedové mezinárodní organizace Mensa Chris Leek z Velké Británie a Jim Werdel ze Spojených států amerických, dále stávající předseda Willem Bouwens z Holandska nebo dokonce osmdesátiletá čestná prezidentka Abbie Salny, americká psycholožka, která celý svůj život zasvětila vzdělávání nadaných dětí,“  informoval předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. Do Prahy však míří také předsedové většiny národních poboček Mensy, své zastoupení zde budou mít i exotické země typu Malajsie nebo Indie. 

V době konání tohoto setkání tak bude v Praze vysoká  koncentrace špičkových odborníků z nejrůznějších oblastí, ať už se jedná například o informační technologie, matematiku, ekonomiku, management, public relations, astronomii, psychologii či vzdělávání. Připraveno je tak více než pět desítek zajímavých přednášek a workshopů. Hovořit se bude například o původu aktuální finanční krize, o faktorech ovlivňujících chování voličů či úspěšné vyjednávání, ale také o lidské misi na Mars, původu gravitace, expedicích  VUT v Brně za úplným zatměním Slunce nebo roli žen ve vývoji matematiky. V programu nechybí ani přednášky z oblasti informačních a komunikačních technologií a účastníci setkání se budou moci naučit například základům čínské kaligrafie nebo českého jazyka.

 „Velká pozornost však bude věnována velmi aktuální problematice vzdělávání nadaných dětí, specifikům jejich výuky a mezinárodnímu programu rozvoje rozumových schopností předškolních dětí,“ pokračuje předseda české organizace Mensa. Česká republika přitom podle něj představí svým zahraničním kolegům mimo jiné projekt unikátního mensovního gymnázia Buďánka, které se specializuje na výuku nadaných studentů.  

Stěžejní část programu setkání proběhne v konferenčním centru Novotného lávka. Zde se ve čtvrtek 29. července ve 12:00 hodin uskuteční také tisková konference, které se zúčastní zástupci mezinárodní a národních organizací Mensa. 

Akreditace novinářů probíhá tamtéž od středy 28. července od 12:00 hodin. Pro bližší informace a akreditaci prosím volejte +420 773 616 118.

 

Mensa je mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu. Má přibližně 110 000 členů ve více než 100 zemích světa. Jejím posláním je spojovat nadprůměrně inteligentní jedince bez rozdílu rasy a vyznání a podporovat výzkum a rozvoj inteligence. Česká Mensa patří mezi ty nejmladší. Byla založena jako Mensa Československo v roce 1989 a po rozdělení státu se stala Mensou České republiky. Má přibližně 2000 členů a mezi její hlavní aktivity patří kromě pořádání přednášek, exkurzí a dalších aktivit pro členy i veřejnost také dlouhodobá spolupráce se školami a ostatními institucemi v oblasti práce s nadanými dětmi. Sekce Nadané děti Evropského výročního setkání 2010 byla podpořena z prostředků Visegrádského fondu.

 

Podrobný program setkání:

http://emag.mensa.cz/programme/

 

Více informací poskytne:

Ing. Tomáš Blumenstein
předseda Mensy ČR
tblumen@mensa.cz
tel. +420 603 726 030
www.mensa.cz