Vítězi 13. ročníku Logické olympiády se stali Jakub Pazdera, Václav Verner a Jakub Kislinger

Praha, 23. prosince 2020

Je to tak trochu vánoční zázrak, že v letošním, 13. ročníku Logické olympiády se podařilo uskutečnit finále této soutěže a že po 13. měsících od minulého finále byli vyhlášeni i letošní vítězové.

V kategorii A (3.–5. třída ZŠ) zvítězil Jakub Pazdera ze ZŠ Křídlovická v Brně. Jakub stojí na stupních nejvyšších už podruhé, i minulý rok dokázal ve své kategorii získat 1. místo. V kategorii B (2. stupeň ZŠ) zvítězil Václav Verner z PORGu v Praze 8 – Libni a v kategorii C (střední školy) to byl Jakub Kislinger z Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech. I Jakub soutěží s námi každoročně a letos navázal na svůj předchozí úspěch, v roce 2017 byl celostátním vítězem nejstarší kategorie.

Již při spuštění soutěže v září bylo jasné, že finále, které se obvykle koná v Míčovně Pražského hradu pro 200 finalistů neproběhne jako obvykle. Základní i krajská kola se uskutečnila on-line a chvíli to i vypadalo, že finále soutěže se letos ani nebude moci konat. V Mense, jež soutěž pořádá, ale vznikla myšlenka distribuovaného finále, jež zaručovala dodržení všech aktuálních vládních omezení. Ve finálovém klání v pondělí 14. 12. se tak setkalo v každém kraji jen do pěti dětí z každé věkové kategorie a potrápily své hlavy různými logickými úlohami. Co třeba spojuje horský masiv a vlasy nebo výkres a šelmu?

Všechny výsledky se následně naskenovaly a byly vyhodnoceny centrálně. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo už opět on-line. „Je to jediná možnost, jak letošním medailistům poblahopřát k jejich vynikajícímu výkonu, k tomu, jak se vyrovnali s nestandardními podmínkami a jak vyřešili náročné úlohy,“ říká Tomáš Blumenstein, jeden z organizátorů Logické olympiády.

Soutěž je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje pohotové rozhodování a samostatný a tvůrčí přístup. Svým pojetím je tedy unikátní, protože v ní nerozhodují školní znalosti, ale především schopnost samostatného logického uvažování.

Do soutěže se letos zaregistrovalo 63 770 soutěžících ze 3143 škol z celé České republiky. Generálními partnery soutěže Logická olympiáda jsou škola OPEN GATE a Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION. Soutěž rovněž podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, RSJ Foundation, AV Media, Albi, Asociace za lepší ICT řešení a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst.

Mensa je nevýdělečná mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, česká pobočka existuje od roku 1991 a sdružuje nyní přes 6 000 dětí i dospělých. Mensa ČR je zřizovatelem Mensa gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, zřizuje Kluby nadaných dětí, pořádá pro děti letní kempy, pobytové nebo příměstské tábory a provádí testování IQ veřejnosti.

Kontakt:
Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926

Hana Kalusová, PR
hana.kalusova@mensa.cz
770 177 927

 

Odpovědi:
Horský masiv – hřeben – vlasy
Výkres – rys – šelma