Logická olympiáda – soutěž, ve které nerozhodují znalosti, ale schopnosti dětí

Česká republika 2. října 2009 

Již za několik dnů začíná Logická olympiáda, soutěž pro žáky a studenty z celé ČR, ve které namísto školních znalostí rozhodují logika a schopnost samostatného uvažování. „Soutěžní úlohy jsou tvořeny tak, aby u dětí podporovaly zvídavost a tvořivý přístup k problému,“ říká předseda Mensy ČR Ing. Tomáš Blumenstein. 

Logická olympiáda přináší oživení a zpestření běžné školní výuky. Za hlavní přínos netradiční soutěže však považuje Blumenstein to, že soutěž dává příležitost projevit se všem dětem. „Soutěž není vědomostní, a proto v ní mohou dosáhnout vynikajících výsledků i žáci, kteří nejsou úspěšní v tradičních školních předmětech nebo pocházejí z různého sociálního a kulturního zázemí. Úspěch v soutěži pak může mít příznivý vliv na jejich integraci a motivaci.“ Je důležité, že soutěžit mohou žáci ze všech koutů ČR – z velkých měst i z malých obcí. Právě v nich je totiž nabídka aktivit rozšiřujících běžnou výuku mnohonásobně nižší než ve velkých městech. Protože nominační kolo soutěže proběhne on-line, mohou se žáci přihlásit z kteréhokoliv počítače připojeného k internetu. 

Děti mohou soutěžit ve dvou věkových kategoriích – žáci 1. – 5. tříd základních škol a studenti 1. – 4. ročníků středních škol. Nominační kolo začíná již 6. řijna, a proto mají žáci i školy v těchto dnech poslední příležitost zaregistrovat se nawww.logickaolympiada.cz. Nejlepší řešitelé z krajů se utkají v celorepublikovém finále, které se uskuteční 30. listopadu 2009 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Záštitu nad soutěží převzal člen Mensy ČR, poslanec Petr Tluchoř.

 

Kontakt:

Alena Novotná
Mensa ČR
alenka@mensa.cz
tel. +420 608 119 150
www.mensa.cz