Deskohrátky - únor 2015

Vytisknout

Deskohrátky - pravidelná soutěž pro milovníky deskových her, logických úloh a přemýšlení nad nimi. Zúčastnit se může každý bez ohledu na věk. Z došlých odpovědí členů i nečlenů Mensy losujeme každý měsíc výherce drobné deskové hry nebo jiné věcné ceny.

PENTAGO

Pentago je piškvorková hra s pohyblivou deskou. Hra se dá koupit i hrát online.

Cíl je stejný, jako u klasických piškvorek, tedy vytvořit přímou nebo šikmou řadu z pěti (zde případně i šesti) svých kamenů. Deska má velikost 6×6 polí, (což je na standardní piškvorky dost málo), a je rozdělena na čtyři sektory, kterými lze otáčet. Právě ono otáčení desky, které je povinné po každém položení kamene, dělá hru velmi zajímavou. Otočit můžete libovolným segmentem (i prázdným) o 90 stupňů vpravo či vlevo. Pokud se úplně zaplní deska, aniž by některý hráč vytvořil pětici, nebo pokud pětici po otočení sektoru mají oba, hra končí remízou.

První úloha:  

Červený je na tahu. Umístí kámen, otočí a vyhrává.

 

 

Druhá úloha: 

Červený na tahu. Jak by mohl vyhrát?

 

 

Třetí úloha:

Jako modrý jedním tahem vyhrajte, jako červený této výhře modrého v příštích alespoň dvou tazích zabraňte.

 

 

Čtvrtá úloha:

Mohl by některý z hráčů vyhrát, kdyby existovalo pravidlo, že se nesmí otáčet segmentem, na který hráč právě umístil kámen?

 

 

Pátá úloha:

Na sedačkách sedí dvanáct měsíců. Jarní sedí proti podzimním. Zimní sedí v abecedním pořadí, první v abecedě je tedy nalevo od svých druhů. Nikdo nesedí na sedačce s písmenem, které je v jeho názvu. Červenec a Srpen sedí vedle sebe. Určete, kde kdo sedí.

 

 

Přejeme příjemné luštění.

Úlohy připravuje Hana Kotinová a mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin.

(Řešení zašleme účastníkům po skončení kola a zájemcům kdykoliv na vyžádání.)