Logo Mensy ČR

Dětská šifrovací liga - únor 2013

Vytisknout

Pravidla

 • Dětská šifrovací liga je soutěž pro žáky základních škol (a ekvivalentních ročníků víceletých gymnázií).
 • Vždy na začátku měsíce tu najdete několik šifer.
 • Tyto šifry jsou na sobě vždy nezávislé.
 • Jsou obodovány podle obtížnosti a za jejich vyřešení můžete získat 10 bodů.
 • Pokud je ovšem vyřešíte do 14. dne v měsíci, pak získáte dvojnásobek.
 • Bodujeme případně i dílčí řešení. Své řešení můžete odesílat postupně.
 • V průběhu měsíce se mohou objevit k šifrám nápovědy.
 • Vaše body z jednotlivých kol se sčítají a soutěžíte s ostatními – do ligových výsledků se započítává posledních šest kol.
 • Kromě toho můžete v každém kole získat jednu z věcných cen.
 • V tomto kole bude odměněn 5. a 18. řešitel s alespoň třemi správnými šiframi a samozřejmě první řešitel s kompletními odpověďmi.
 • V každém kole se Vám pokusíme přiblížit nějaký typ šifrování.

Zadání 2013/2

Zimní sporty

V únorovém kole budete hledat zimní sporty. Ačkoliv hledáte pět různých zimních sportů, povím vám jen jeden jediný příběh. Pokud se vám nepodaří hned najít všechny, nezoufejte, jako vždy zde najdete za čtrnáct dní nápovědy. Pořadí, v kterém tyto sporty budete psát jako své odpovědi, není důležité. Důležité je najít alespoň nějaké sporty, za každý z nich můžete dostat 2(4) body. Teď se ale hezky posaďte a přečtete si, jak jsme byli letos na horách.

Bylo to hned zhruba v půlce ledna, kdy jsme s pátou třídou jedné základní školy vyrazili na lyžařský pobyt do Polska. Odjezd autobusu byl stanoven na 7:05 a ještě než přijel, zvědavá Andrea už mě tahala za rukáv. Jak budou rozdělené pokoje? S kým budu spát? David s Petrem se na sebe podívali a už se hlásili: „My bychom si jí do pokoje vzali!“. Tak to by asi nešlo, usadil je pohotově pan učitel. Víte přeci, že chlapci a děvčata musejí spát odděleně. Ale to už se řítil Honza a hlásil, že přijel autobus. Martin dvorně odnesl Ivetě tašku do autobusu, přičemž jí srdceryvně líčil, jaké to bylo hrozné vstávat již v 6:05. Nevěděla, co by mu pohotově odpověděla, a tak se zeptala, jestli má ručičkový budík. 

Ostatním nakládáním věcí do autobusu vás nebudu zdržovat, již se nic zajímavého neudálo. A když jsme po dlouhé cestě dorazili na chatu, chatař hned hlásil, ať si s vybalováním pospíšíme, že oběd je naplánován na 12:30. Kryštof, Radek a Martin začali vytahovat věci z autobusu a Barbora, Pavla a další děvčata se začala dožadovat rozdělení pokojů. Nu co mám s vámi dělat, povzdechl si vedoucí a seznam pokojů jim ukázal: 


Rozdělení pokojů:
101: Alena, Andrea, Jana
102: Petra, Michala, Aneta
103: Anna, Dita, Edita
201: Dáša, Renata, Romana
202: Klára, Kamila, Lucie
203: Lenka, Ilona, Iveta
301: Pavla, Zuzana, Barbora
302: Martina, Karolína, Johana
303: Jolana, Judita, Božena

 

Byly spokojené? Co myslíte? Nu celkem ano. Sice navrhovaly nějaké změny, ale ty jim vedoucí zakázal, to by nám to pak tak hezky nevyšlo, dodal. V plánu dne, který visel na chodbě, byl zvláštní popis toho, co se bude dnes dít. Podívejte:


IAOYEOZJSEDVLZ

Ostatně kluci si nestěžovali, těm to bylo celkem jedno. Následující den byla snídaně v 7:25. Jakub, Martin a Fanda úspěšně zaspali a dorazili až v 7:55. Romana z toho měla druhé Vánoce a připomínala jim to ještě při odchodu na lyže, který byl původně vyhlášen v 9:35, ale nakonec posunut na 9:55.

Víte, děvčata se sice zajímala o rozdělení pokojů, ale co skutečně trápilo kluky bylo, kdo bude v kterém lyžařském družstvu. Zejména Kryštof s Fandou a Jakubem si úrovní svého lyžování nebyli vůbec jistí. Oproti tomu Petr, David, Radek a Martin se vychloubali, že jezdí každoročně bobovat do alp. Dopadlo to následovně: 


1.Družstvo: Petr, Honza, Radek, Martin
2.Družstvo: David, Tomáš, Dan, Fanda
3.Družstvo: Jan, Franta, Jakub, Kryštof

Aby řeč nestála, Jakub hned prohlašoval, že to čekal. David si zase lámal hlavu, jak to, že je až ve druhém družstvu přijme Michala, do které byl už dlouho zamilovaný. Naneštěstí ji ale David vůbec nezajímal, koukala spíše po Fandovi. Toho ale zase zajímala Kamila. 

Následující den byl budíček v 7:00. Nicméně Kryštof se vzbudil již v 6:05 a od rána přemýšlel, jak se jmenuje ta písnička od Plíhala, v které se na nebi pasou ovce. Ani Tomáš s Petrem, kterých se ptal, mu nebyli schopní poradit.

I když stále bylo co na práci, týden utekl jako voda a my museli jet domů. Zpět jsme dorazili ve 12:15, a nejvíce nás překvapili Edita s Janem, kteří z hor odjeli jako zamilovaný pár. Již se těšíme na příští rok, až si to všechno zopakujeme.

Nápovědy:

1) Přečíst odpředu či odzadu? Proč ne rovnou od prostředku?

2) Začátek odstavce může napovědět..

3) Holky už jsou Velké a v Polsku se jim moc líbilo. Zejména rozdělení pokojů.

4) Kluci v lyžařských družstvech vzpomínají, jak začíná Klárka. Třeba jim Plíhal napoví.

5) Už umíte ručičkové hodiny? A přecházíte raději na červenou nebo na zelenou?

 

Přejeme pěkné luštění.

Uvítáme Vaše názory a komentáře – napište nám na sifrovani@mensa.cz