Cvičte si mozek s Mensou - pravidelné kvízy s Magazínem DNES

 

Úlohy najdete každý čtvrtek v Magazínu DNES. Své odpovědi můžete zadat do následující středy po vydání úloh na formulář níže. S dotazy a připomínkami se obracejte na: mozek@mensa.cz

 

Pro zařazení do slosování stačí vyplnit dvě ze tří úloh. Ze správných odpovědí losujeme každý týden výherce, který obdrží poukázku na testování IQ pořádané Mensou ČR a hru či hlavolam.

Odpověď 1:
Odpověď 2:
Odpověď 3:
Email:
Jméno:
Věk:
Adresa:
Poznámka: 

Správné řešení z čísla 43/2021 je:
1. SPOLECENSKE HRY (každé písmeno se skládá z dvojice: Morseova abeceda a římská číslice. Morseova abeceda nám udává číslo, kolikrát máme stisknout klávesu na klávesnici mobilu, římská číslice nám udává kterou. Např. “. . . . - V I I” můžeme přepsat jako 4x7, “. - - - - V I I” jako 1x7 atd.)
2. HLAVOLAMY (binární číslice, podle barvy se buď k předchozímu číslu přičítá (modrá) nebo odečítá (červená))
3. KARTA (hláskování, pozadu)
Výhercem kola 43/2021 se stala Věra Bradnová z Liberce, gratulujeme!

 

Správné řešení z čísla 42/2021 je:
1. 185
2. HOLUBINKA NAMODRALÁ (A=BB=CCC=DDDD)
3. PODHOUBÍ (znaky přepíšeme pomocí klávesnice počítače: +=1, ě=2, š=3,... Následně k nim připíšeme písmena podle pořadí v abecedě (1=A, 2=B, 3=C,...) a přečteme tajenku.)
Výhercem kola 42/2021 se stala Aneta Schwendtová z Litovle, gratulujeme!

 

Správné řešení z čísla 41/2021 je:
1. BALONEK (vynechaná písmena v abecedě)
2. 15
3. AKROBAT (napíšeme si slovo NEGATIV pomocí Braillova písma. Poté procházíme jednotlivá písmena a podle barvy na dané poloze znaku buď tečku vybarvenou/nevybarvenou necháme (zelená) nebo změníme (červená). Např. první písmeno ve slově NEGATIV je N, v Braillově písmu má v prvním řádku obě dvě tečky vybarvené, ve druhém řádku má vybarvenou pouze druhou tečku, ve třetím řádku pouze první tečku. Vezmeme k němu příslušnou šestici: první jednička je zelená, druhá červená, v prvním řádku tedy první znak necháme vybarvený, druhý změníme na nevybarvený. Následně máme zelenou a červenou dvojku, ve druhém řádku tedy necháme první znak nevybarvený, druhý změníme z vybarveného na nevybarvený. První trojka je červená, druhá zelená, takže vybarvenou tečku na třetím řádku změníme na nevybarvenou, druhou tečku nevybarvenou necháme. Celkově dostaneme znak, který má pouze v prvním řádku vybarvenou první tečku, což odpovídá písmenku “A”.)
Výhercem kola 41/2021 se stala Vlasta Klazarová z Prahy, gratulujeme!

 

SPRÁVNÁ ŘEŠENÍ ZE STARŠÍCH ČÍSEL